No šī gada 7. – 17. septembrim, Rīgā, notiek Rīgas Starptautiskais kino festivāls. Šajās dienās Splendid Palace (un Kino Bize, un K Suns) būs iespējams noskatīties vairāk nekā 120 filmu 9 programmās.

Kas interesē mūs? Protams, filmas filmiņas bērniem!  Rīgas Starptautiskā kino festivāla veidotāji ir pārliecināti, ka skaistajā un bagātajā kino pasaulē vērts iemīlēties jau no bērnības. Lai sekmētu šo procesu un palīdzētu tajā orientēties, veltām veselu nedēļas nogali visai ģimenei domātām filmām un dažnedažādām aktivitātēm. Divas aizraujošas dienas skolēniem, pirmsskolniekiem un viņu tuviniekiem!

Kids Weekend (9.-10.09) ietvaros būs iespējams noskatīties 4 dažādas un atklājumu pilnas filmas dažādu vecumu bērniem (arī vecākiem un vienkārši jauniem cilvēkiem).

– Diena, kad mans tēvs pārvērtās par krūmu (Nikola van Kilsdonka. NL, BE, HR)

– Skaistule (Arūns Žebrjuns. LT)

– 213.istaba (Emēlija Lindbloma. SE)

– Mākoņpuika (Meikeminne Klinkspūra. BE, SE, NO, NL)

Un vēl vesela rinda ar dažādām animācijas īsfilmiņām. Pirmāmkārtām jau,”Lupatiņu” veidotāju – studijas Atom Art jaunās animācijas īsfilmas svinīgā “Bize un Neguļa” pirmizrāde. Un klāt tās dienas seansā arī Nila Skapāna īsfilma par izcilu vecmammu – “Mūsu ome rullē”.

Otrām kārtām, Kids Weekend ietvaros būs iespēja noskatīties 11 (!!!) vieskuratoru – “Lupatiņu” veidotāju Sabīnes Andersones un Edmunda Jansona animācijas īsfilmiņas aptuveni stundas garumā. Daudz! Bet būs foršas!

Es pati esmu švaks filmu zinātājs un jāsaka godīgi – slikts kino pasaules pārvaldītājs. Ar apbrīnu klausos draugos, kuri zina visu un par visām filmām, par tik daudz žanriem un tik daudz aktieriem. Nezinu kādēļ es neesmu spējusi to kino tā iemīlēt, bet tas nemazina manu vēlmi meitenēm rādīt labas filmas un labu kino. Šobrīd gan man galvenais nosacījums – lai rādītā filma vai multfilma ir pozitīva. Lai nav bezmērķīga kaušanās, šaudīšanās, kautkādu mistisku slikto ķeršana un “galināšana”. Nevajag mūžīgi pozotīvas beigas, bet gribas skaistas krāsas, smukus un labestīgus (par spīti ļaunai lomai) tēlus, saprotamu un samērā viegli uztveramu sižetu, pat ja pasniegtā tēma nav vienkārša. Daudz gribu, ne?

Tādēļ ar prieku rādu Grētai (kura šobrīd mājās ir galvenā bērnu filmu un multfilmu skatītāja. Flo maza interese vēl par to) skaistas un mīļas multenītes, un prieks, ka tādas top arī Latvijā. Kura ģimenē gan nav bijusi “Lupatiņu” ēra vai nu jau sen radīto “Neparasto rīdzenieku” bums. Un ja netop, tad tomēr iespējams redzēt. Es pati diezvai kādreiz “internetā” uzraktu šāda veida īsfilmas, ja man priekšā nepateiktu kāds, ko meklēt.

shwaaaa

Jau kādu laiku atpakaļ facebook biju atzīmejususies, ka mēs ar meitenēm esam ieinteresētas īsfilmas “Bize un Neguļa” pirmizrādes apmeklēšanā. Tādēļ patīkams, bet liels, bija pārsteigums saņemt ziņu no pašu festivāla organizatoru puses.

Long story short – vai Grēta nevēlētos noskatīties pāris jaunas multfilmas, kas tiks izrādītas arī festivāla laikā, un pateikt savas domas par tām! Es pat nejautāju Grētai pašai, tik teicu – OK. Ārā lietus līst, jūra nevilina, peļķes jau izbradātas, tātad piedāvājums īsti laikā. Mammai kafijas pauze, sīkajai miegs un lielajai māsai izklaide.

Brīdī, kad Grētai dienas vidū piedāvāju “nāc, paskatīsies multenes!”, viņa pārsteigumā uzprasīja “nopietni?”. Multenes mūsmājās es pati Grētai reti piedāvāju skatīties, kad vēlas viņa pajautā (ne vienmēr dabū gan), bet tā skatīšanās parasti sanāk tāds vakara prieks stestdienās vai agros brīvdienu rītos.

Ieslēdzu datoru, nosēdināju bērnu pie ekrāna (#badmomgoals :)) un teicu, lai skatās, bet ļoti uzmanīgi. Pēc tam būs man jāpastāsta un jāpasaka, kura multfilma vislabāk patika. Es pati nemaz neskatījos, ļāvu, lai viņa pati noskatās, pati izstāsta savas domas un pasaka, kura filmiņa vislabāk patika. Piefiskēju teikto, bet pati multfilmas noskatījos tikai pirms šī raksta tapšanas.

Grēta stāstija, ka noskatījās multenītes “par vāveri un ragaviņām (“Ragutiņas”), par lielo milzi, no kura visiem bija bail un muka (“Milzu Milzis”), par mazo vīriņu un viņa kasti (“Kabatas izmēra cilvēciņš”), to jocīgo par karalieni, kas karājās (“Purkšķu karaliene”), par to zebru, kurai svītras pazuda (“Zebra”) un astoņkāji, ko es jau jūras muzejā redzēju (“Atsoņkājis”) (piebilde, redzēja viņa astoņkāji muzejā, ne multeni), un to par krokodilu ar lielo muti (“Krokodils”).”

Untitled 2

Visas multfilmas Grētai ļoti patika. Multene par karalieni esot bijusi smieklīga, kaut Grēta patiesībā nemaz sākumā nesaprata, ka multene par purkšķiem :) Aktuāla tēma visiem bērndārzniekiem, kā arī tiem, kuriem mājās bēbji. Skatoties otro reizi jau netrūka ne komentāru, ne uzspēlētu smieklu.

Vismīļākā Grētai multene par vāveri un ragaviņām. To Grēta lūdza skatīties vēl un vēl, un arī tagad, kad jau kāds laiciņš pagājis kopš skatīšanās, stāsta, ka par smuko sarkano vāveri viņai patika vislabāk. Kapēc? Tapēc, ka vāvere smuka un sniegs multenē!

Zebra! Jocīga tā zebra bijusi, kokā skrienot un svītras tad mainās. Palika tikai 2! Uz pusēm. Un par milzi multenē, Grēta stāstija, ka dikti bailīgs. Visi skrien un mūk, mājas izskatās mazas un cilvēki arī.

Es arī noskatījos multfilmas. Un man viņas likās dikti mīļas. Tas pats galvenais un svarīgākais, ko gribu pateikt. Bez vārdiem, ar mūziku un skaņām. Zīmētas. Nu tā, kā ar zīmuļiem nevis kā “disnejā”. Es skatījos multenes un mēģināju iztēloties to, kā tās redz Grēta. Domāju, ka šobrīd trīsgadnieks tās redzēja kā interesantas multenītes un pat īsti nedomāja, par to apslēpto jēgu. Visās jau arī nav nekas “apslēpts”, bet, piemēram “Milzu milzis” ir gan – cilvēku bailes ir tik stipras, ka viņi neredz labos darbus, ko izdara milzis. Dziļa doma, ja godīgi. Trīsgadniekam varbūt pat par dziļu, bet ja to izskaidro, viss kļūst saprotamāks. Otro reizi skatoties jau domas mainījās un mazliet citu bildi redz. Ir vērts izrunāt redzēto.

Katrā gadijumā, visas kā viena, šīs multenītes bērniem patiks! Pozitīvas, jaukas, priecīgas un skaistas. Es dodu priekšroku šādām. Uz kino iesim, skatīsimies atkal.

Pucējiet bērnus un tiekamies tur!

Visa informācija par festivālu: www.rigaiff.lv

Biļešu cenas:

KIDS WEEKEND seansi: 3€

KIDS WEEKEND Ģimenes biļete (4 personām): 10€

[Festivāla seansos netiks lietota sēdvietu numerācija, proti – apmeklētāji varēs izvēlēties jebkuru vietu zālē, neatkarīgi no biļetes cenas vai iegādes laika. Ierodoties laicīgi, variet ieņemt sev vēlamo vietu zālē!]

Foto ar Grētu: Liene Pētersone & Aija Ūdentiņa